نرخ جدید بیمه ماشین و موتور در سال 1400

در روزهای پایانی اسفند ۹۹ بود که شورای عالی بیمه نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰ را برای انواع وسایل نقلیه اعلام نمود. با توجه به اینکه بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای وسایل نقلیه موتوری زمینی است و صاحبان تمامی خودرو ها و موتورسیکلت ها ملزم به خرید این بیمه نامه می‌باشند، اطلاع از نرخ جدید بیمه ثالث از مواردی است که بسیاری از رانندگان و راکبان ماشین و موتورسیکلت به دنبال آن هستند.

لازم به ذکر است که قیمت بیمه ثالث بر اساس نرخ دیه در هر سال تعیین می‌شود. پس در ادامه با ما همراه باشید تا ابتدا نرخ دیه سال ۱۴۰۰ و سپس مبلغ بیمه شخص ثالث برای انواع خودرو و موتورسیکلت را با یکدیگر بررسی نماییم.

نرخ دیه هر نفر در ماه های حرام و غیرحرام در سال ۱۴۰۰

مبلغ دیه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به میزان ۴۵.۵ درصد افزایش پیدا کرده است. طبق اعلام قوه قضاییه، نرخ دیه در ماه های حرام در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه های غیرحرام ۴۸۰ میلیون تومان است. این در حالی است که در سال ۹۹ نرخ دیه ماه های غیرحرام ۳۳۰ میلیون و برای ماه های حرام ۴۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود.

قیمت بیمه شخص ثالث خودروهای سواری و تاکسی در سال ۱۴۰۰

با وجود اینکه مبلغ دیه در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ به میزان ۴۵.۵ درصد افزایش یافت، شرکت بیمه مرکزی نرخ بیمه در سال جدید را ۳۷ درصد نسبت به سال گذشته اضافه نمود. در امر نرخ گذاری بیمه شخص ثالث ماشین، انواع خودروهای سواری در ۴ دسته تقسیم بندی شده است که مبلغ بیمه پایه برای هر دسته متفاوت و مطابق جدول ذیل خواهد بود.

شایان ذکر مبالغ اعلام شده توسط شرکت بیمه مرکزی مبلغ بیمه پایه می‌باشد و نرخی که از سوی نمایندگی شرکت های مختلف یا سایت های فروش آنلاین بیمه به شما اعلام می‌شود با در نظر گرفتن ۹% مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه کمی بیشتر از مبالغ اعلام شده توسط بیمه مرکزی خواهد بود.

نوع خودرو سواریمبلغ بیمه پایه (ریال)
کمتر از ۴ سیلندر۱۹,۳۷۵,۰۰۰
پیکان، پراید و سپند۲۲,۹۴۳,۰۰۰
سایر ۴ سیلندرها۲۶,۹۷۱,۰۰۰
بیش از ۴ سیلندر۳۰,۱۸۴,۰۰۰

در نظر داشته باشید که مبلغ بیمه ثالث تاکسی ها، ماشین های کرایه، آزانس و سایر وسایل نقلیه مسافرکش به دلیل تردد بیشتر در جاده های درون شهری یا برون شهری ریسک بیشتری برای شرکت های بیمه دارد و به همین دلیل مبلغ بیمه آن نیز نسبت به بیمه پایه شخص ثالث خودروهای سواری بیشتر است.

بیمه وسایل نقلیه با کاربری مسافرکش شخصی درون شهری ۱۰% و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون شهری ۲۰% نسبت به حق بیمه خودروهای سواری مشابه گران تر است.

نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1400

نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در سال ۱۴۰۰ چقدر است ؟

موتورسیبکلت ها نیز با توجه به تعداد سیلندر و نوع آنها دارای حق بیمه های متفاوتی هستند. در جدول زیر به تفکیک قیمت بیمه شخص ثالث انواع موتور سیکلت عنوان شده است.

نوع موتور سیکلتمبلغ بیمه پایه (ریال)
موتور گازی۴,۸۱۰,۰۰۰
موتور دنده ای یک سیلندر۵,۸۷۶,۰۰۰
موتور ۲ سیلندر و بیشتر۶,۴۵۵,۰۰۰
دنده ای دارای سه چرخ یا سایدکار۶,۹۴۲,۰۰۰

حق بیمه شخص ثالث نیسان، وانت و خودروهای بارکش در سال ۱۴۰۰

حق بیمه برای وسایل نقلیه بارکش بر اساس ظرفیت بار آنها تعیین می‌شود. این مبلغ از طرفی نسبت به خودروهای سواری گران تر است و همچنین با افزایش مقدار ظرفیت بار نیز حق بیمه افزایش پیدا می‌کند.

ماشین بارکش با ظرفیتمبلغ بیمه پایه (ریال)
کمتر از یک تن۲۳,۷۳۵,۰۰۰
بیش از یک تن و کمتراز ۳ تن۲۸,۵۸۰,۰۰۰
بین ۳ تا ۵ تن۳۶,۱۷۶,۰۰۰
بیشتر از ۵ تن تا ۱۰ تن۴۶,۳۴۸,۰۰۰
بین ۱۰ تا ۲۰ تن۵۳,۹۳۳,۰۰۰
بیشتر از ۲۰ تن۵۷,۱۵۹,۰۰۰
بیمه شخص ثالث کامیون و ماشین های سنگین

قیمت بیمه ثالث خودروهای کشاورزی، راه سازی و ساختمانی در سال ۱۴۰۰

وسایل نقلیه سنگین و با کاربری های کشاورزی و ساختمانی و … نیز دارای تعرفه جداگانه ای برای بیمه شخص ثالث هستند که در جدول زیر درج شده است.

نوع وسیله نقلیهمبلغ بیمه پایه (ریال)
کشاورزی۹,۹۴۵,۰۰۰
راه سازی و ساختمانی۱۴,۲۰۸,۰۰۰
حمل زباله و خیابان پاک کن ها۲۳,۰۹۰,۰۰۰

در صورتی که وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره استفاده شود به میزان ۵۰% و اگر کاربری آن برای حمل و جابجایی مواد سوختی مایع و گازی باشد ۲۵% به حق بیمه مربوطه افزوده خواهد شد.

هزینه بیمه شخص ثالث اتوکار (استیشن، ون، مینی بوس، اتوبوس و …) در سال ۱۴۰۰

بیمه ثالث ماشین های استیشن، ون، مینی بوس، اتوبوس و به طور کلی اتوکار بر اساس ظرفیت تعداد مسافرین آن تعیین می‌شود. جدول زیر نرخ بیمه شخص ثالث اتوکار برای انواع وسایل نقلیه عمومی و شخصی و مسافرکش عنوان شده است.

نوع وسیله نقلیهمبلغ بیمه پایه (ریال)
۷ نفر با احتساب راننده۵۵,۵۵۴,۰۰۰
۹ نفر با احساب راننده۵۷,۱۵۹,۰۰۰
ون با ظرفیت ۱۰ نفر با احتساب راننده۵۷,۷۹۶,۰۰۰
مینی بوس ۱۶ نفره با احتساب راننده۷۱,۰۵۴,۰۰۰
مینی بوس ۲۱ نفره با احتساب راننده۷۳,۸۰۷,۰۰۰
اتوبوس ۲۷ نفره با احتساب راننده و کمک راننده۱۰۸,۸۳۸,۰۰۰
اتوبوس ۴۰ نفره با احتساب راننده و کمک۱۳۶,۹۳۳,۰۰۰
اتوبوس ۴۴ نفره با احتساب راننده و کمک۱۴۵,۳۲۱,۰۰۰

به وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از ۶ نفر، ۵۰ درصد تخفیف تعلق می‌گیرد.

در صورتی که قصد خرید بیمه به صورت آنلاین از سایت بیمیتو یا بیمه بازار را دارید، مطالعه مقاله های راهنمای استفاده از کد تخفیف بیمیتو و آموزش استفاده از کد تخفیف بیمه بازار می‌تواند به شما در تجربه خرید بیمه ارزان قیمت کمک نماید.

نظرات

0 0 رای
این نوشته چطور بود؟
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments